Kedy sadiť hrach

Hrach a cukrový hrach sa môže sadiť veľmi skoro, 6 až 8 týždňov pred posledným jarným mrazom. Hrach sa sadí rovno do pôdy, najlepšie na mieste kde nebol pestovaný posledné 2 roky. Urobí sa brázda šíroká 15 cm, hlboká 3 až 5 cm. Jednotlivé semienka majú mať vzdialenosť 2 až 3 cm.

Ako sadiť hrach

Brázdu zo semienkami zahrňte hrabľami, hrabľami nakoniec jemne poklepte po prihrnutej pôde. Žiadne udupávanie.

Hrach
JanFebMarAprMájJúnJúlAugSepOktNovDec

Výsev semienok

Zber úrody

Hrachy nie je dobré sadiť všetky naraz, zasaďte najprv jednu polovicu záhonu, po dvoch až troch mesiacoch druhú polovicu. Pre 4-člennú rodinu stačí záhon v dĺžke 5 metrov. Po pár mesiacoch dosadiť ďalších 5 metrov.

Po 4 týždňoch sa môžu jemne prihrnúť hlinou, zastaví to prerastanie buriny. Hrach netreba hnojiť, hnojenie by mohlo zastaviť plodnosť. Z každého kvetu narastie jeden hrachový struk. Podľa výšky odrody natiahnite pletivovú oporu. Rastliny nepovaľujúce sa po zemi budú zdravšie a úroda bude väčšia.

Hrach je treba pravidelne trhať, každý týždeň treba otrhať všetky zralé struky. S hrachom je treba byť chamtivý a stále trhať. Akonáhle necháte zralé struky visieť pár týždňov, prestanú sa tvoriť nové kvety a ďalšia produkcia sa zastaví.

Po dopestovaní hrachy odstrihnite nad zemou a korene nechajte v pôde. Ak bude ešte vhodný čas, môžete k hrachovým koreňom zasadiť dyne, cukety, uhorky alebo rajčiny. Hrachové korene im poslúžia ako kvalitné hnojivo.